PIELGRZYMI NADZIEI TEMATEM JUBILEUSZU 2025
Podczas gdy trwają przygotowania do Roku Świętego 2025, którego bogaty kalendarz został opublikowany a hymn został wykonany po raz pierwszy, logo Jubileuszu również zaczyna się rozprzestrzeniać. Jest ono bogate w symbolikę reprezentującą główne tematy Roku Świętego: nadzieję, miłosierdzie i braterstwo.
Logo zostało zaprezentowane 28 czerwca na konferencji prasowej w Sala Regia Pałacu Apostolskiego w Watykanie, w obecności księdza prałata Rino Fisichelli, Pro-Prefekta Dykasterii ds. Ewangelizacji, i uzuskało aprobatę biskupów, księży i osób świeckich.
W rzeczywistości jest to prosty i uniwersalny obraz, który może być zrozumiany przez ludzi wszystkich kultur i religii, zawierający zaproszenie dla wszystkich do wspólnego kroczenia ku lepszej przyszłości, kierując się wiarą i wolą budowania lepszego świata pod sztandarem miłosierdzia i braterstwa. Nadzieję tę podkreśla motto Jubileuszu 2025, wyraźnie widoczne na zielono w dolnej części logo: Peregrinantes in Spem, „Pielgrzymi nadziei„.
Nadzieja będzie bowiem motywem przewodnim Roku Świętego 2025.
Zobaczmy jednak szczegółowo, co reprezentuje logo Jubileuszu i jakie jest jego znaczenie.
Temat: Pielgrzymi nadziei
Temat Jubileuszu w Rzymie zawiera się we wspomnianym wcześniej haśle: „Pielgrzymi nadziei„. Mówiąc o temacie wybranym na nadchodzący Jubileusz, papież Franciszek podkreślił znaczenie głębszej duchowej refleksji nad Miłosierdziem, zachęcając do modlitwy i większej świadomości woli Bożej w naszym codziennym życiu, poprzez konkretne działania współczucia, przebaczenia i solidarności. Ponadto papież zalecił, aby każdy poświęcił rok 2024 na modlitwę, przygotowując się do Jubileuszu, medytując nad miłosierdziem Boga Ojca i naszą rolą jako aktywnych świadków i promotorów miłosierdzia we współczesnym świecie.
Hasło to brzmi jak zaproszenie do wspólnej wędrówki, skierowane do wszystkich chrześcijan i ludzi, aby razem podążać ku lepszej przyszłości, opartej na nadziei, miłosierdziu i braterstwie, nieustannej wędrówce w poszukiwaniu Boga i Jego zbawienia. Sama idea pielgrzymowania sugeruje wspólnotowy wymiar Kościoła: wszyscy wędrujemy razem, nikt nie jest sam w swoim dążeniu do zbawienia, w swoim pragnieniu pojednania z Bogiem i bliźnimi. Pielgrzymka jest właśnie okazją do dawania świadectwa radości Ewangelii, dzielenia się swoją wiarą ze światem i budowania przyszłości pokoju i braterstwa dla wszystkich.
Papież Franciszek oficjalnie ogłosił Jubileusz 2025 roku – pod hasłem „Pielgrzymi Nadziei„. Uroczystość, która odbyła się 9 maja 2024 r., rozpoczęła się w przedsionku bazyliki św. Piotra w Watykanie, przed jej Drzwiami Świętymi, otwieranymi na każdy kolejny Jubileusz. Papież Franciszek wręczył bullę „Spes non confundit” (Nadzieja zawieść nie może) zwołującą Jubileusz 2025 archiprezbiterom czterech bazylik papieskich oraz przedstawicielom Kościoła powszechnego z różnych stron świata i dziekanowi protonotariuszy apostolskich, który następnie odczytał najistotniejsze fragmenty tego dokumentu. [www.vaticannews.va]
TEKST BULLI „SPES NON CONFUNDIT”
Jubileusz zainauguruje otwarcie Drzwi Świętych w bazylice watykańskiej 24 grudnia 2024, a ich zamknięcie odbędzie się 6 stycznia 2026 roku. W diecezjach Rok Jubileuszowy otworzy Eucharystia sprawowana we wszystkich katedrach i konkatedrach na świecie 29 grudnia 2024 r.
To jest fundament naszej nadziei: Chrystus wstępując do nieba wnosi do serca Boga nasze człowieczeństwo, obciążone oczekiwaniami i pytaniami, „aby umocnić naszą nadzieję, że tam, gdzie jest On, Głowa i Pierworodny, my również, Jego członki, będziemy zjednoczeni w tej samej chwale” (por. Prefacja o Wniebowstąpieniu). Bracia i siostry, to właśnie tę nadzieję, zakorzenioną w Chrystusie, który umarł i zmartwychwstał, chcemy wychwalać, przyjąć i głosić całemu światu w nadchodzącym Jubileuszu, który zbliża się wielkimi krokami.
Homilia Ojca Świętego 9.05.2024
więcej: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2024-05/papiez-oglosil-jubileuszowa-bulle-zwolujaca-rok-swiety.html