W roku 2000 Jezus natchnął księdza Andrzeja Święcińskiego potrzebą realizacji zamierzenia mającego na celu odnowienie współczesnych rodzin i młodzieży. Z tego powodu ksiądz Andrzej razem z 12 świeckimi dokonał w formie prywatnej aktu konsekracji Bogu, w obecności śp.Ojca Flaviano Tabbia (Marzec 2001) - ich kierownika duchownego w tym czasie. Po czterech latach ta decyzja wydała swój owoc w postaci utworzenia Ruchu Gloriosa Trinita.

Polskie ogniwo tego ruchu funkcjonuje od września 2004 r., przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży. Ruch Gloriosa Trinitá jest prywatnym stowarzyszeniem wiernych, poświęconym Trójcy Świętej, która jest wzorem rodziny doskonałej. Rodzina, jako obraz Trójcy Świętej, jest miejscem uprzywilejowanym, w którym rodzi się i rozwija świętość. Chcemy inspirować się Trójcą Świętą zdążając ku zbawieniu i pociągając za sobą wszystkich braci, którzy przyłączą się do tego dzieła.

Centrum naszej duchowości stanowi Eucharystia, rozumiana zarówno jako Msza Święta, jak i Adoracja Najświętszego Sakramentu. To z Niej czerpiemy siłę do codziennego podążania za Jezusem. Adoracja Eucharystyczna jest osobistą rozmową z Bogiem, podczas której mogą się narodzić ważne życiowe decyzje. Oprócz cichej Adoracji, modlimy się także podczas Adoracji wspólnotowych z modlitwą uwielbienia i pieśniami.

W Polsce wspólnoty Gloriosa Trinita oprócz Łomży działają w innych parafiach.

W Małym Płocku wspólnota zawiązała się po Rekolekcjach Odnowy Wiary w roku 2018. Obecnie spotykamy się w każdy piątek na adoracji Najświętszego Sakramentu oraz na dzieleniu się słowem Bożym w salce na plebanii. Liderem wspólnoty jest P. Jerzy Duda, zaś muzyczną P. Mirka Pomichowska.