Czym jest Domowy Kościół? Jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w Ramach Ruchu Światło-Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. Domowy Kościół łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame (END). Założycielem tego Ruchu jest Sługa Boży Ks. Franciszek Blachnicki.

W rozwoju Domowego Kościoła ściśle współpracowała z założycielem siostra Jadwiga Skudro. Domowy Kościół zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do świętości w jedności ze współmałżonkiem. Chcemy pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która jednocześnie stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowywania dzieci w duchu chrześcijańskim. W Domowym Kościele rodzina jest podstawowym miejscem formacji. Krąg jest podstawowym elementem w jego strukturze organizacyjnej jako środowisko formacyjne i ewangelizacyjne, służące rodzinom, jest on szczególnym „laboratorium” duchowości małżeńskiej. Krąg tworzy 4-7 małżeństw. Za każdy krąg odpowiada jedno z należących do niego małżeństwo, zwane parą animatorską. Jest ona odpowiedzialna za pracę formacyjną kręgu, za jego życie duchowe, za przebieg spotkań formacyjno-modlitewnych, które odbywają się co miesiąc. Dla prawidłowej pracy kręgu niezbędna jest doktrynalna i duchowa pomoc księdza moderatora, doradcy i opiekuna duchowego. Rodziny Domowego Kościoła dla budowania jedności Ruchu starają się uczestniczyć w dniach Wspólnoty Ruchu Światło-Życie. Odbywają się one mniej więcej co trzy miesiące. Do istoty formacyjnej w kręgach nalezy również uczestnictwo w różnego rodzaju rekolekcjach organizowanych przez Domowy Kościół: rekolekcjach 15-dniowych I, II, III stopnia (oaza rodzin), kilkudniowych Oazach Rekolekcyjnych Animatorów Rodzin (ORAR I i II stopnia), rekolekcjach ewangelizacyjnych i tematycznych. Rekolekcje przeznaczone są dla małżeństw wraz z dziećmi.

domowykosiol2