Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Main Menu

Nowe dzieła w małopłockim Sanktuarium

Sanktuarium maryjne Matki Bożej Pocieszenia w Małym Płocku z roku na rok coraz bardziej przyciąga parafian i pielgrzymów z terenu diecezji łomżyńskiej i nie tylko. Powstałe 2 maja 2020 roku Sanktuarium coraj bardziej staje się rozpoznawalnym miejscem kultu maryjnego nie tylko w powiecie kolneńskim ale w całej diecezji oraz poza jej granicami. Wszystko to bez wątpienia działanie Boga przez Maryję oraz zaangażowanie małopłockich parafian i duszpasterzy. Wielkie akcje duszpasterskie jedyne takie w całej diecezji stają się wizytówką naszego Sanktuarium. Ekstremalna droga różańcowa, różaniec pod gwiazdami, dywan kwietny, deszcz z płatków róż, nabożeństwa fatimskie oraz uroczyście celebrowane pierwsze soboty miesiąca od maja do października stają się dobrym zaczynem rozwijającym nasze maryjne miejsce kultu. Wymiar duchowy domaga się jednak pewnych udogodnień i organizacji w wymiarze materialnym. W bierzącym roku powstały nowe dzieła:
Dróżki Różańcowe
W roku 2021 z inicjatywy samych parafian zostały sprowadzone z Ostrowa Wielkopolskiego kapliczki różańcowe w liczbie 20. Fundatorami tych kaplic są osoby indywidualne oraz poszczególne wsie z terenu naszej parafii. Kapliczki są poswięcone poszczególnym tajemnocom różańcowym. Płaskorzeźby przedstawiające poszczególne tajemnice odlane w mosiądzu zostały sprowadzone z Włoch. Całośc w kształcie podkowy została ustytowana na terenie na kościołem pomiędzy ulicami Ciborowaskiego a Grodzką. Teren został przy kapliczkoach został utwardzony kostką brukową. Całość trasy wynosi ponad 600m długości. Pozostały do wykonania nasadzenia, które stworzyć maja botaniczny, maryjny ogród.
Wieczernik
Jak sama nazwa wskazuje to scena z Wielkiego Czwartku, kiedy Jezus ustanawia Eucharystię. Miejce to stanowi wykonany z betonu ołtarz polowy na podwyższeniu który otacza pięć kapliczek z tajemnicami światła, które wporwadził do różańca św. Jan Paweł II. W centrum umieszczona jest wielka – 4m x 1,8m płaskorzeźba przedstawiająca Ostatnią Wieczerzę. Płaskorześba wykonana jest w włókna węglowego, którego wykończenie imituje spatynowany mosiądz. Miejsce to przeznaczone jest do modlitwy oraz Mszy św. polowych dla parafian i pilegrzymów odwiedzających coraz liczniej nasze Sanktuarium.
Dom pielgrzyma i kaplica
W przedwojennych budynkach gospodarczych ustytuowanych koło plebanii zostały zaranżowane pomieszczenia potrzebne dla parafian i dla pielgrzymów. W centrum jest kaplica przedpogrzebowa oraz jednocześnie kaplica na różne nabożeństwa dla pielgrzymów. Jej powierzchnia 200 m2 zdecydowanie pomieści żałobnych gości oraz zorganizowane grupy pielgrzymkowe. Będzie to też wielkie odogodnienie dla rodzin naszych parafian, którzy w sytuacji wystawienia ciała przed pogrzebem, będą mogli na miejscu gromadzić się przy zmarłym członku swojej rodziny. Obecnie rodziny skazywane były na korzystanie z gościnności pobliskich domów pogrzebowych w Kolnie, Piątnicy czy Łomży. Parafia nie planuje jednak tworzyć własnego zakładu pogrzebowego, gdyż takie są przecież w okolicy.
Przylegające do kaplicy pozostałe pomieszceznia stanowią miejsce na zakrystię, sześć toalet, pomieszczenie kuchenne oraz niewielka sala bankietowa, gdzie pielgrzymi będą mogli się posilić. Na chwilę obecną nie planujemy tworzyć miejsc noclegowych.
Parking
Przybywający do Sanktuarium pielgrzymi to osoby zmotoryzowane. Ważną sprawą jest zatem miejsce do zaparkowania samochodu i autokaru. Obok kościoła był do tej pory usytuowany wielki parking, jednakże w czasie deszczowych dni stanowił gliniastę breję. W tymze roku udało się to miejsce poprawić i utwardzić je kostką brukową. Całkowita powierznia parkingu to 2500m2. Powierzchnia ta zapewnia 110 miejsc parkingowych. To wystarcza na obecne potrzeby naszej parafii. W centrum na ponad 3 m cokole została ustawiona figura św. Krzysztofa – patrona kierowców i podróżujących.
Wszystkie te inwestycje tworzace infrastrukturę sanktuaryjną zostały poświęcone przez Ks. Biskupa Janusza Stepnowskiego w czasie odpustu MB Różańcowej. Niechaj służą one dobru duchowego naszych parafian i odwiedzających nas pielgrzymom.
Kustosz Sanktuarium

 SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ POCIESZENIA PANI MAŁOPŁOCKIEJ © All Rights Reserved.

 
Realizacja: CEM SpesMediaGroup